نرم کردن آب یعنی حذف یونهای کلسیم و منیزیم و یکسری از یونهای فلزی به خصوص از آب سخت.آب نرم حاصل با صابون سازگارتر است و طول عمر لوله کشی را بیشتر می کند. معمولا نرم کردن آب با رزین های تبادل یونی یا آهک زنی انجام می شود.

وجود یونهای فلزی بخصوصی مانند کلسیم و منیزیم، اصولا به همراه بی کربنات ها، کلرید ها و سولفات ها در آب، یک سری مشکلات گوناگونی را سبب می شوند. آب سخت منجر به تشکیل لایه های آهکی میشود که می تواند باعث گرفتگی و عدم یکنواختی سطح لوله کشی بشود و خوردگی گالوانیکی را بیشتر کند.

روش های نرم کردن آب

متداول ترین روش حذف سختی آب براساس پلیمرهای تبادل یونی یا اسمز معکوس میباشد. دیگر روش ها شامل روش های تشکیل رسوب و جداسازی به روش های اضافه کردن عوامل شلاته کننده می باشد.

شیوه های رزین تبادل یونی

دستگاه های مرسوم نرم کردن آب که برای کاربرد خانگی در نظر گرفته شدند بر پایه رزین تبادل یونی اند که در آن یونهای عامل سختی، الخصوص کلسیم و منیزیم با یونهای سدیم مبادله میشوند. همانطور که شرح داده شده بود طبق استاندارد 44NSF/ANSI، شیوه تبادل یون که سختی را با جایگزین کردن منیزیم و کلسیم با یون سدیم و پتاسیم ، کاهش میدهند.

انواع مواد تبادل یونی

رزین های تبادل یونی، پلیمرهای آلی هستند که گروه های عاملی آنیونی دارند که با کاتیونهای دو ظرفیتی پیوند یونی قویتری دارند نسبت به کاتیون های یک ظرفیتی و همچنین مواد معدنی که زئولیت ها نام دارند ویژگیهای تبادل یونی از خود بروز میدهند. این مواد معدنی در سطح وسیعی در مواد شوینده پارچه و غیره استفاده میشوند. همچنین رزین ها برای حذف یونهای کربنات، بی کربنات و سولفات استفاده میشوند که با جذب این آنیونها، یونهای هیدروکسید از رزین ها ازاد می کنند.

احیا رزین های تبادل یونی

زمانیکه تمام یونهای سدیم موجود با یونهای کلسیم و منیزیم جایگزین شدند، رزین ها می بایست احیا یا شارژ بشوند از طریق شستشو یونهای کلسیم و منیزیم با یک محلول کلرید سدیم یا هیدروکسید سدیم که به نوع رزین بستگی دارد. برای رزین های آنیونی، به طور معمول برای احیا یک محلول هیدروکسید سدیم یا پتاسیم استفاده می شود. آبهای دور ریز از ستون تبادل حاوی نمکهای منیزیم و کلسیم است که عموما با سیستم های فاضلاب تصفیه می شوند.

نرم کردن آهکی

نرم کردن آهکی، پروسه است که درآن آهک به آب سخت اضافه شود تا آب را نرم کند.

عوامل شلاته کننده

شلاته کننده ها به عنوان نرم کنند ه های آب و در بسیاری از محصولات شیمیایی به عنوان مواد اولیه بکار میروند مانند شامپوها و نگهدارنده های غذایی. سیتریک اسید برای نرم کردن آب در صابون به کار میرود ، شلاته کننده سنتزی معروف EDTA در دترجنت های پارچه و .... می باشد.

تقطیر و آب باران

یونهای کلسیم و منیزیم را به عنوان نمکهای غیر فرار، می توان به روش تقطیر از آب حذف کرد. تقطیر در این موارد بسیار گران تمام میشود. آب باران نرم است زیرا بطور طبیعی در فرآیند چرخه آب ، تقطیر میشود.

اسمز معکوس

اسمز معکوس در نتیجه گرادیان فشار هیدرولیکی یک ممبران ویژه ناشی میشود. ممبران سوراخهایی وسیع و کافی برای عبور مولکول های آب از معبر دارد. یونهای عامل سختی مانند کلسیم و منیزیم پشت ممبران باقی می ماند و از راه درین به بیرون دفع میشود. آب نرم حاصل عاری از یونهای عامل سختی است و بدون اینکه یون های دیگری به آن اضافه شود. ممبران ها ظرفیت محدودی دارند و لازم است که بطور منظم جایگزین شوند.

تاثیرات بهداشتی سدیم

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها(CDC)، حد کلی جذب سدیم را 2300 میلی گرم در روز توصیه می کند. گرچه نیمی از آمریکایی ها 3500 میلی گرم در روز مصرف دارند. زیرا مقدار درصد سدیم در آب آشامیدنی حتی بعد از نرم کردن آب، درصد قابل توجه جذب سدیم روزانه یک فرد را نشان نمی دهد. سازمان محیط زیست آمریکا(EPA)، اعلام کرد که سدیم در آب آشامیدنی، مضرراتی برای سلامتی انسان دارد.

برای آنهایی که در رژیم غذایی سدیم محدود هستند، استفاده از یک سیستم اسمز معکوس برای آب آشامیدنی و آب مورد نیاز پخت و پز، سدیم موجود در آب را حذف خواهد کرد به همراه دیگر ناخالصی ها که ممکن است در آب موجود باشد. همچنین پتاسیم کلراید می تواند به عنوان یک احیا کننده به جای سدیم کلراید به کار گرفته شو، گرچه از لحاظ قیمتی گرانتر است. هرچند برای افرادی با مشکل کلیه، بالارفتن سطح پتاسیم، منجر به عوارض مختلف از جمله آریتمی قلبی می شود.

ولی آب سخت با کم کردن حلالیت یونهای فلزی سمی مانند سرب و مس که در آب نرم حلالیت بیشتری دارند، کمی نفع هم می رساند.

تصفیه آب سخت

آب سخت حاوی مقادیر زیادی از مواد معدنی نامحلول و بخصوص کلسیم است. به طور معمول هر آبی که حاوی بیش از 3 گرین سختی باشد آب سخت گویند. به آبی هم که منیزیم و کلسیم نامحلول کمی داشته باشد و به طور معمول کمتر از 3 گرین باشد، آب نرم گویند. در زیر لیست تکنولوژی هایی که امروزه برای تصفیه آب سخت به کار میروند، آمده است. تمام این تکنولوژی ها منفعت هایی رو پیشنهاد میکنند که با آب نرم ایجاد میشود ولی تمامی آنها منفعت های یکسان، در یک سطح و یا قیمتهای یکسان و تاثیرات محیطی یکسان ندارند.

تکنولوژی های نرم کردن آب

  • ·تحریک بلورسازی تبلور(TIC)
  • ·تکنولوژی تبادل یون
  • ·روش تقطیر

تکنولوژی TIC، تشکیل کریستال های دانه ای با اندازه های کمتر از میکرون را پیش می برد، استفاده از یک ساختار کریستالی بی نظیر که بر سطح ماتریکس یک واسطه شکل گرفته که این عمل بدون حضور این الگوها به طور خود بخودی رخ نمی دهد. تشکیل این کریستال های جامد، عوامل سختی های نامحلول را از محلول حذف می کند بوسیله یکپارچه سازی یونها بر روی ماتریکس ساختار کریستالی. این کریستالهایی که به تازگی تشکیل شده اند، از ساختار واسطه بعد از رسیدن به یک اندازه به خصوص، جدا می شوند و بوسیله آب به صورت ذرات کلوئیدی بزرگی حمل و در آب سوسپانسون می شوند.

مزایا: این تکنولوژی تشکیل رسوب را می کاهد. به علاوه به حذف رسوب های موجود که در طول سیستم لوله کشی ته نشین شده اند هم کمک می کند. این تکنولوژی همچنین، سبب صرفه جویی آب نیز می شود چون هیچ آبی هدر نمیشود. برخلاف احیا نرم کنند های مرسوم و انرژی هم صرفه جویی می کند. آین روش حس لزجی و لیزی که سیستم های تبادل یونی به شما می دهند را ، رفع میکند و یک حس نرمی در آب را به جا می گذارد. این روش همچنین مواد معدنی مفید در آب آشامیدنی را نیز حفظ می کند.

معایب: بعضی لکه های آب به دلیل جامدات نامحلول در آب، ایجاد می شوند. با این حال بطور قابل توجهی حال لکه ها کم میشود وقتی که با آب نرم نشده مقایسه شود. لکه های آب ایجاد شده براحتی تمیز می شوند.

قدیمی ترین روش تصفیه آب سخت، پروسه حذف یونهای کلسیم و منیزیم از آب بوسیله تبادل هر یون کلسیم با دو یون سدیم است.

مزایا: این روش برای حذف سختی از آب ، بسیار موثر است و باعث می شود صابون و مواد شوینده بهتر کف کنند.

معایب: به ازای هر یون کلسیم که از آب حذف میشود، دو یون سدیم به آب وارد میشود که اغلب افراد، آن را مطلوب نمی دادند. به دلیل اینکه سدیم از طریق آب حاصل وارد بدن میشودو همچنین مقدار زیادی کلرید، حین احیا رزین های سختی گیر با نمک کلرید سدیم وارد زمین و آب های سطحی می شوند. کلرید باعث می شود که تصفیه آب فاضلاب گران تر و مشکل تر باشد و یا حتی برای مصارف کشاورزی استفاده آن ناممکن شود.

تقطیر یک پروسه خالص سازی آب است که یک منبع حرارتی، آب را به بخار تبدیل می کند و آب را از آلاینده ها جدا می کند و معمولا سایر المان های نامطلوب در آب های سطحی و زیر زمینی به جا می ماند. در فرآیند تقطیر، آب خام یا تصفیه نشده تا دمای نقطه جوش حرارت می بیند و شروع به بخار شدن و مهاجرت به فاز گازی میکند.

مزایا: آب حاصل ، به مقدار خیلی کمی حاوی نمکهای نامحلول است و در حذف باکتریها و ویروسها از آب آشامیدنی و مواد معدنی و فلزات سنگین بسیار موثر است.

معایب: نقطه جوش بسیاری از مواد شیمیایی مانند آفت کش ها، علف کش ها و کلرین، کمتر از نقطه جوش آب است. این مساله سبب میشود که این مواد زودتر از آب بخار شوند بنابراین وارد فضا و محیط عمل تقطیر کننده می شوند، جاییکه ما در خطر تنفس این مواد شیمیایی هستیم. این پروسه همچنین به یک واحد تولید آب آشامیدنی کوچک محدود میشود و زمان بر است. این نوع سیستم ها همچنین مقدار بسیار زیادی از انرژی را مصرف میکنند.

تکنولوژی ممبران

تکنولوژی های ممبران مانند اسمز معکوس(RO) آب را در مسیر یک غشا نفوذ پذیر مانندی با فشار عبور می دهند که تقریبا تمام نمکهای نامحلول فیلتر میشود.

مزایا:بیشتر سیستم های RO شامل فیلتر های کربن اکتیو هستند که آب از آن می گذارد و غشا را از آسیب بوسیله کلرین محافظت می کند. در نتیجه سیستمهای RO، یک محلول پاک برای حذف کردن آلاینده های مشکل ساز و مواد شیمیایی از آب برای آشامیدن ارائه می دهند.

معایب: سیستم های RO زیر سینک ظرفشویی برای تولید 1 گالن آب آشامیدنی، 4 گالن آب هدر میدهند. برای تمام کاربردهای خانگی، پمپ فشاری، سیستم نانو فیلتراسیون یا RO فشا بالا مورد نیاز است. این سیستم ها مقدار زیادی برق و در حدود20-50 درصد اتلاف آب دارند. سیستم های RO همچنین بسیار گران قیمت هستند.

شرکت شیمیایی بوعلی سینا وارد کننده و فروشنده و تولید کننده مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب شامل آنتی اسکالانت ، بایوساید ، آنتی اکسیژن ، رسوبزدا ، رزین کاتیونی ، آنیونی ، میکس بد ، رنگبر ، کربن اکتیو ، پلی الکترولیت ، پلی آلومینیم کلراید ، سولفات آلومینیم ، HEDP ; PCA ; DEHA ; ATMP آمینوبنزوئیک اسید ، هیدروکینون ، آنتراسیت ، سنگ سیلیس و قطعات شامل فیلتر کارتریج ، ممبرین ، کلرزن گازی و مایعی و سازنده آب شیرین کن ( RO ) سختی گیر ، فیلتر شنی ، دستگاه میکس بد ، دستگاه UV فعالیت دارد.

همراه : 09121443677 - 09123213657

تلفن ثابت : 02188748404 - 02188502389

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید