مضرات سختی آب

   بر حسب آن که آب در موقع نفوذ در زمین از قشرهای آهکی و منیزیمی و گچی گذشته و یا نگذشته باشد سختی آب کم یا زیاد می‌شود. آب های نواحی آهکی سختی بیشتری تا آب های نواحی گرانیتی و یا شنی دارند. سختی آب در عرض سال هم ممکن است تغییر نماید. معمولاً سختی آب ها در فصل باران کم و در فصل خشکی زیاد می‌شود. و بعضی مواقع هم در فصول پر باران و مرطوب مثل غارها ایجاد شود.

فواید آب سخت:

   آب سخت برای انسان ضر ندارد بلکه مفید است و معمولاً شکستگی استخوان های آن هایی که آب سخت می‌آشامند زودتر بهبودی حاصل می‌کند و بیماری راشیتیسم کمتر در این اشخاص دیده می‌شود.

   با اینکه نوشیدن آب سـخـت مشـکل خـاصـی بـرای سـلامـتـی شـما ایجاد نمی کنـد (جـز آنـکه می تواند تشکیل سنگ کلیه را افزایش دهـد) چــه بسا ممکن است در برخی موارد مزیت هایی نیزداشـتــه باشد مثلا شکستگی استخوان ها سریعتر جوش می خـورند و یا خوردگی را در لوله ها به حداقل می رساند) امــا مصرف آب سخت مضرات بسیاری نیز دارا می باشد.

مضرات آب سخت:

   علیرغم فواید آب سخت برای بدن سختی بیش از حد آب نیز مضراتی دارد که مهم‌ترین آن تشدید پدیده تولید سنگ کلیه به دلیل رسوب یون های معلق در کلیه می‌شود. آب سخت برای رختشویی و مصرف در کارخانجات مناسب نیست. آب سخت باعث از دست دادن طعم و مزه خوب چای و قهوه می‌شود. پخته نشدن حبوبات با آب سخت ضرر رساندن به جداره دیگ های بخار و ایجاد قشر آهکی بر روی جداره دیگ خوب کف نکردن صابون و موجب افزایش مصرف صابون مزاحمت در هنگام شستن نسوج و دستها رفع سختی آب در تجارت تعداد زیادی مواد شیمیایی برای رفع سختی آب به فروش می‌رسد که دارای کربنات سدیم هستند. این مواد را قبل از ورود آب در دیگ ها سختی آنرا می‌گیرند و یا در دیگ بر اثر افزودن این مواد آهک و گچ را رسوب می‌دهند و دیگر این رسوب محکم به جدار دیگ نمی‌چسبد بطوری که می‌توان آنرا به آسانی پاک نمود.

به طور خلاصه:

1-  باعث رسوب مواد آهکی بروی جداره داخلی کتری ها، قوری ها، لوله های آب گرم، لباس شویی ها، ظرف شویی ها، کولرها، شوفاژها و دیگ های بخار می گردد.

2- کیفیت طعم و مزه چای و قهوه را کاهش می دهد.

3- صابون، شامپو و سایر شوینده های خانگی با آب سخت خوب کف تولید نمی کنند بنابراین بازده شستشو کاهش یافته و مصرف شوینده ها افزایش می یابد.

4- سبب خشن و زبر شدن البسه، رنگ پریدگی لباس ها و خاکستری شدن لباس های سفید رنگ می شود. عمر مفید لباس ها را کاهش می دهد.

5- کارایی و راندمان شوفاژ و سایر سیستم های گرمایشی که در آن ها آب جریان دارد راکاهش می دهد.

6- سبزی ها به خوبی پخته نمی گردند.

7- شستن بدن حین استحمام با آب سخت سبب می گردد قشری از نمک های نامحلول روی پوست و موهای بدن رسوب کند. که همین امر سبب مسدود شدن روزنه ها و خارش و سوزش پوست می گردد. همچنین موها را رنگ پریده کرده و شانه کردن و برس کشیدن موها دشوار می گردد. این رسوبات رشد باکتری ها را نیز تسهیل می کند.
برای کاهش سختی آب می توانید از فیلترهای تصفیه کننده آب خانگی استفاده کنید که دارای سختی گیر می باشند. سختی گیرها با تبادل یون های کلسیم و منیزیم با یون های سدیم و پتاسیم غلظت املاح سخت را کاهش می دهند.

مزایای آبی که سختی آن گرفته شده است :

1- عمر مفید هیترها، ظرف شویی ها و ماشین لباس شویی ها و لوله های آب افزایش می یابد.

2- صابون و شامپو بهتر کف تولید کرده و میزان مصرف آنها 50 درصد کاهش می یابد.

3- کف خمیر دندان افزایش می یابد.

4- بازده سیستمهای گرمایشی افزایش می یابد.

5- مدت زمان شستشوی ظرف ها کاهش می یابد.

6- جرم و رسوبات کتری، قوری، لوله های آب گرم و وان حمام حذف میگردد.

7- رگه ها و لکه های ظروف پس از شستشو به حداقل رسیده و ظروف براق تر و درخشنده تر می گردند.

8- موها را نرم و لطیف کرده و شانه و برس زدن آن ها راحت تر می گردد.

9- شستشوی خودرو آسان تر می گردد.

10- اصلاح ریش صورت آسان تر می گردد.

11- خشکی و زبری پوست کاهش می یابد.

12- رخت ها پس از شستشو نرم تر و روشن تر می شوند.

درجه سختی آب:

   درجه سختی آب را از روی مقدار کلسیم و منیزیم موجود در آن تعیین می‌کنند. در آلمان اگر آبی ده میلی گرم CaO در یک لیتر داشته باشد می‌گویند درجه سختی آب یک است. در فرانسه اگر آبی در یک لیتر ده میلی گرم کربنات کلسیم یا همسنگ آن کربنات منیزیم داشته باشد می‌گویند که یک درجه سختی دارد. در انگلستان اگر آبی ده میلی گرم کربنات کلسیم و یا همسنگ آن کربنات منیزیم در ۰٫۷ لیتر داشته باشد یک درجه سختی دارد.
برای تعیین سریع سختی آب کارخانه شیمیایی واقع در آلمان قرص هایی ساخته‌ است. در یک لوله آزمایش مخصوص و مدرج آب مورد آزمایش را تا خط نشان لوله پر می‌نمایند و به‌ وسیله معرفی که همراه بسته قرص هاست رنگ این آب را قرمز می‌کنند و آگاه آنقدر از این قرصها در آن می‌اندازند تا رنگ آب سبز گردد. شماره قرص های ریخته شده در لوله آزمایش برابر درجه سختی آب می‌باشد. دقت این روش تا نیم درجه‌است.

شهرهای با سختی آب بالا در کشور ایران:

   قم، زاهدان، گرمسار و سمنان و بسیاری دیگر از شهرهای کویری ایران که خاک قلیایی(خاکی مملو از فلزات قلیایی خاکی) دارند، از جمله شهرهایی هستند که آب آنها از سختی بالایی برخوردار است، به طوری که در استان‌های زاهدان و سمنان، سالانه چندین بار باید پوشال های کولر را به علت اینکه مقدار فراوانی املاح روی آن رسوب کرده‌است تعویض کرد.

 

 

   بهتر است بدانید سختی آب در شهر تهران که پایتخت می باشد و از بالاترین کیفیت تصفیه ای برخوردار است، بین 200ppm تا 300ppm بوده و حتی در آب های داخل بطری که به نام آب معدنی وارد بازار می شوند و اکثرا فقط آب آشامیدنی هستند حدود 100ppm است.

   حال یک دستگاه تصفیه آب خانگی 6 مرحله ای همین سختی را به 5ppm تا نهایتا 30ppm رسانده و با وجود فیلتر قلیایی در آخرین مرحله آن وجود دارد، تمامی مواد مورد نیاز بدن اضافه گردیده تا کمبودی برای بدن به وجود نیاید.

* شرکت تصفیه آب بوعلی سینا با دارا بودن کارشناسان زبده در زمینه تصفیه آب از مواد شیمیایی تا دستگاه های تصفیه آب آماده آماده خدمت رسانی در راستای سلامت شما می باشد.

با ما در تماس باشید...

تلفن: 88748404

همراه: 09354124115

فکس: 88525463