یکی از سوال های متداولی که به وسیله ی عملگرهای گیاهی RO پرسیده شده این است : چه آنتی اسکالانتی برای کنترل سطوح بالای سیلیکا درسیستم های RO نیاز داریم . بسیاری از اعتقادات اشتباه در مورد چگونگی کنترل سیلیکا وجود دارد . بعضی از افراد انجام این عمل در pH 8 را پیشنهاد کردند ، به این دلیل که شنیده اند سیلیکا در pH بالاتر محلول تر است . بسیاری دیگر داستان هایی در مورد عملکرد موفق خود با آبی که حاوی 300 ppm بود ، به وسیله ی استفاده از یک نوع ضد رسوب یا نوع دیگر آن دارند . اما تعداد کمی می فهمند که رسوب گذاری سیلیکا بستگی به عوامل بسیاری از جمله pH ، دما ، محتوای کاتیون دوظرفیتی( Ca , Mg, Fe) و محتوای آنیونی ( CO3, SO4 ) دارد . در نتیجه تنها اینکه یک ضد رسوب در یک مکان که 300 ppm سیلیکا داشته موفق بود به این معنی نیست که می تواند در هر مکان دیگر موفق باشد ، مگر اینکه آن آب ویژگی های شیمیایی مشابهی داشته باشد .

شکل اول رسوب سیلیکا روی سطوح غشای RO

رسوب های سیلیکا اسمز غشاها را به وسیله ی پلیمری شدن به زنجیره های بلندتر که یک ماده ی بی شکل ژل مانند را شکل می دهد ، بر عکس می کند . در واقع مواد تشکیل دهنده ی آب تعیین خواهند کرد که آیا پلیمرهای سیلیکاتی داخل سوسپانسیون می مانند و د رجریان تغایظ خارج می شوند یا به صورت شبکه های بزرگ که روی غشا تجمع پیدا می کنند رشد می کنند . کاتیون های چند ظرفیتی ( بارهای مثبت چندگانه ) مثل کلسیم یا منیزیم می توانند سرعت و گسترش پلیمریزاسیون سیلیکا را افزایش دهند . حتی کاتیون های تک ظرفیتی ( تک با مثبت ) مثل سدیم ، زمانی که در غلظت های بالا حضور دارند ، پلیمریزاسیون سیلیکا را افزایش خواهند داد . از طرف دیگر سولفات ها نشان داده اند باعث می شوند بیشتر محلول شود . ممکن است این انر به این دلیل باشد که آن ها آنیونی ( با بار منفی ) هستند و کاتیون هایی که به عنوان کاتالیست عمل می کنند را کمپلکسی ( به هم پیچیده ) می کنند .

سیلیکای محلول به صورت یک اسید ضعیف می باشد . بنابراین pH بالاتر ، باعث حضور بیشتر سیلیکا به صورت آنیونی می باشد . در آب یون زدایی شده ( دیونیزه ) با افزایش pH سیلیکا محلول تر می شود ، چرا که یون های سیلیکا همدیگر را دفع می کنند و دیگر نمی توانند پلیمریزه شوند . زمانی که در آی ها یون هایی با بار مثبت وجود دارد ( مثل سدسم و کلسیم ) دافعه ی بین مولکول ها یسیلیکا کاهش می یابد ، بنابراین آن ها می توانند حتی در pH بالا هم به طور قابل ملاحظه ای پلیمره شوند .

مرجع B : Hamrouni.B ، M.Duhahbi ، جنبه های آنالیزی سیلیکا در آب های سالین – عملکرد سالین زدایی آب های شور

مواد متشکله که بیشترین تاثیر را روی رسوب گذاری سیلیکا از غشاهای RO دارند ، آن هایی هستند که نمک های هیدروکسید تشکیل می دهند . این نمک ها شامل : فریک هیدروکسید ، آلومینیوم هیدروکسید و بیشتر نمک های فسفات ( کلسیم فسغات ، فریک هیدروکسی فسفات ، آلومینیوم هیدروکسید و.. ) می باشند ( رجوع شود به مقاله ی : ارتباط بین فسفات کلسیم و رسوب گذاری سیلیکا در فاضلاب و سیستم های RO ) . سیلیکا به میزان زیادی به هیدروکسید ها جذب شده است ، بنابراین زمانی که نمک های هیدروکسید روی غشا رسوب می کنند ، به عنوان لنگر ( تکیه گاه ) برای پلیمرهای سیلیکا که ممکن است در غیر این صورت در جریان تغلیظ از غشا خارج شود ، عمل می کند . سیلیکا به طور متفاوتی با آلومینیوم واکنش می دهد از این جهت که می تواند با آلومینیوم تتراهدرال که در pH بالا محلول است ، برای ایجاد نمک های سیلیکات آلومینیوم مثل کلسیم آلومینیوم سیلیکات و سدیم آلومینیوم سیلیکات ، واکنش دهد . پس سیلیکا به طور زیادی در حضور آلومینیوم غیر محلول می شود – نمک های سیلیکات از ماده ای برای رسوب سیلیکا

شکل 2 پلیمرهای سیلیکای جذب شده روی سطوح تکیه گاه هیدروکسیدی مثل نمک های فسفات

بنابراین در جواب این سوال " چه آنتی اسکالانتی ( ضد رسوب ) برای جلوگیری از رسوب سیلیکا در سیستم های RO با میزان سیلیکای بالا نیاز داریم ؟ " مطالعات AWC نشان داده است که هیچ تک ضد رسوبی در همه ی شرایط موثر نخواهد بود . ضد رسوب باید بر اساس آنالیز کامل آب انتخاب شود ، pH ، دما TDS ، نمونه های کاتیونی و آنیونی همه باید در نظر گرفته شوند . یک ضد رسوب سیلیکا که نمی تواند هیدروکسید آهن را مهار کند در رسوب سیلسکا در حضور یون های فریک موثر نخواهد بود . هم چنین یک ضد رسوب سیلیکا در آبی با پتانسیل بالای رسوب فسفات اگر قادر به مهار فسفات کلسیم نباشد عمل نخواهد کرد . یک ضد رسوب که برای کنترل آلومینیوم سیلیکات موثر است ممکن است الزاما در مهار رسوب سیلیکای القا شده به وسیله ی فریک هیدروکسید یا فریک هیدروکسید فسفات موثر نباشد . هر موقعیتی نیاز به محلول انحصاری خود دارد که به وسیله ی متخصصان شیمی آب طرحی می شود که متناسب با نیاز فردی شما باشد.  

شرکت شیمیایی بوعلی سینا در زمینه تولید و فروش آنتی اسکالانت ( ضد رسوب ) جهت بویلر ، کولینگ تاور و آب شیرین کن ( Ro ) فعالیت دارد لطفا جهت اطلاعات فنی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید با تشکر

ثابت : 02188502389 - 02188748404

همراه : 09121443677 - 09123213657

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید