سیلیکاژل

مقدمه: سیلیکاژل اولین بار در سال 1919 میلادی توسط پروفسور شیمیدان به نام والتر.آ.پاتریک از دانشگاه جان هاپکینز بالتیمور به ثبت رسید. اگر چه قبل از آن، در جنگ جهانی اول، در ماسک های ضد گاز برای مقابله با گازهای سمی و گازهای اشک آور استفاده می شده است. در جنگ جهانی دوم، سیلیلکاژل ماده ای حیاتی جهت خشک نگهداشتن پنی سیلین، محافظت از تجهیزات نظامی در برابر رطوبت و محافظت کاتالیست ها در برابر نم زدگی بود. بعضی از محققان تاریخ کشف آن را به سال 1640 میلادی هم نسبت می دهند.

سیلیکاژل، یک جسم پرمنفذ دانه دانه ای (گرانول) می باشد که از واکنش شیمیایی بین سیلیکات سدیم (شیشه مایع) و اسید سولفوریک ساخته می شود. اکسید سیلیسیوم یا سیلیکا با علامت اختصاری SiO2ترکیبی شبیه ماسه های دریا دارد و برخلاف اسم آن ژل نیست بلکه جامد است. تفاوت بین سیلیکاژل و ماسه در این است که ماسه یک جسم کریستالی (بلوری) و بدون منفذ است در صورتی که سیلیکاژل یک جسم غیر کریستالی و بی نظم و با منافذ بسیار زیاد می باشد. قطر منافذ موجود در سیلیکاژل، 5 الی 3000 آنگستروم می باشد و توانایی جذب مولکول ها تا این ابعاد را خواهد داشت. سیلیکاژل غالباً به صورت دانه دانه ای تولید می شود ولی در بعضی مصارف خاص به صورت پودر ریز با میانگین اندازه ی 63-40  میکرومتر هم ساخته می شود. در داخل هر دانه گرانول یک شبکه از سوراخ های میکروسکوپی وجود دارد که می تواند آب را در خود نگه دارد که به این پدیده جذب سطحی (جامد) یا adsorption می گویند.  

 

سیلیکاژل ها از لحاظ ظاهری به سه دسته تقسیم می شوند:

1-      سیلیکاژل گرانولی(پرک)

2-      سیلیکاژل کروی

3-      پودر هیدراته

در صورت داشتن مشخصات فیزیکی و شیمیایی یکسان، نوع شکل هیچگونه تأثیری در عملکرد ندارد فقط میزان افت فشار و مقدار فضای خالی (voide space) در بسترهای سیلیکاژل دارای مقادیر متفاوتی خواهد بود. سیلیکاژل کروی کمترین میزان افت فشار فضای خالی را دارد و اساساً هنگامی که مقادیر این دو پارامتر از لحاظ پایین بودن مقدار آنها مد نظر باشد، استفاده از آنها در برجهای نم زدای پالایشگاههای گاز اجتناب ناپذیر است.

موارد استفاده سیلیکاژل در صنایع مختلف

سیلیکاژل به صورت عام دارای مصارف متعددی است که عمده ترین موارد مصرف آن را می توان در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، مخابرات، داروئی، برق، نظامی، ساختمان سازی و... دید. در صنعت پتروشیمی از این ماده بعنوان کاتالیست برای رطوبت زدایی گازهایی که از داخل راکتور می گذرد استفاده می شود.

از ماده سیلیکاژل در پالایشگاهها و چاه های نفت و گاز، به عنوان کاتالیزور و رطوبت گیر استفاده می کنند.

شرکت شیمیایی بوعلی سینا تولیدکننده و واردکننده مواد شیمیایی

تلفن ثابت : 02188748404 ، 02188502389

همراه : 09123213657 ، 09121443677

فکس : 02188525463